Saarloosův vlčák - vznik chovatelské stanice
Jak to vše začalo?
Již v dětském věku jsem zatoužila po plemeni "SAARLOOSŮV VLČÁK". Stručný popis a fotografie jsem objevila v encyklopedii psů, kterou jsem dostala jako narozeninový dárek od rodičů. Pravidelně jsem navštěvovala výstavy psů a učila se názvy všech možných plemen. Ale o tom, že existuje takovéto plemeno, jsem do té doby neměla ani potuchy.
Už tehdy jsem jím byla naprosto fascinována. Samozřejmě i z toho důvodu, že mi připomínalo vlky - "mystická stvoření", o kterých jsem čítávala v několika knihách. Snila jsem o tom, že až budu dospělá, tak si pořídím nějaké přírodní plemeno, které si v sobě zachovalo alespoň kousek nejen vlčího vzhledu ale i jejich svobodné povahy.
Jelikož se toto plemeno v České republice nevyskytovalo, tak jsem si jako prvního psa pořidila Belgického ovčáka Malinoise. Byl to sice naprosto odlišný výběr, ale nikterak toho nelituji. Moje první fenka Jess mě toho hrozně moc naučila.
Po několika letech jsme s přítelem začali stavět dům a rozhodli se pořídit si pejska. Na výstavě psů v Brně jsem ukazovala příteli různá plemena, která by připadala v úvahu. Na jednom z pavilonů byl vyvěšen inzerát, který mi okamžitě padl do oka. Byly v něm nabízeny štěňata Saarloosova vlčáka. V tu chvíli mé srdce jásalo, že bych si přeci jen splnila svůj sen?
Mým prvním Saarloosovým vlčákem se stala vlkošedá fenka "AINI", která se narodila v březnu roku 2010.
V tu chvíli jsem naprosto tomuto plemenu propadla a Cassie, jak jsme fenku přejmenovali, splnila naprosto všechna má očekávání! Každým dnem stráveným v její společnosti jsem si nejen ji, ale i toto plemeno zamilovávala čím dál tím víc.
Původně jsem si Saarloosova vlčáka pořizovala jen jako psího společníka pro vycházky v přírodě a vůbec by mě v ten moment nenapadlo, že bych si kdy chtěla založit chovatelskou stanici. Ale jak se říká: "Nikdy neříkej nikdy".
O Saarloosovu vlčáku jsem věděla, že je to plemeno společenské, kterému je vlastní žít ve smečce. Na Cassie jsem pozorovala, že je opravdu neustále smutná a chybí jí psí společnost. Ani nám další pejsek nebyl proti srsti, a tak přibyla do naší smečky mladá vlkošedá fenka "ONDRA SHAENY WAKANDA TACHUNGA". Ta spatřila světlo světa v prosinci roku 2010 za našimi hranicemi v Německu, v chovatelské stanici TACHUNGA.
Od první Saarloosky je povahově naprosto odlišná. A to je na tom to krásné, poznávat a pozorovat jejich vlčí povahy, které se vzájemně skvěle doplňují. Shaeny mi ukázala zase jiný pohled na plemeno Saarloosův vlčák.
S přáteli a ostatními chovateli jsme plánovali a jezdili na společná setkání i výstavy, kde se nám dařilo získávat různá hodnotná ocenění a posudky. Také jsme nechali provést našim fenkám několik zdravotních testů, čímž jsme současně plnili podmínky chovnosti. V té době se začala v mé mysli klubat otázka: "Co kdybych si založila chovatelskou stanici?" Byla bych moc ráda, kdyby takových Cassinek a Shaeninek bylo víc. Aby i další lidé měli potěšení z jejich společnosti a stali se součástí jejich smečky.
A tak jsem před bonitací starší fenky Cassie začala vymýšlet vhodný název pro chovatelskou stanici, což mi dalo pořádně zabrat. Všechny názvy co mě napadaly a nebylo jich vskutku málo, byly již zabrány.
Nakonec jsem se rozhodla zapátrat na internetu pro vhodná slova v elfském jazyce. I má fenka Cassie (jménem dle rodokmenu AINI) dostala do vínku elfské jméno (od pana spisovatele se známým jménem J.R.R. Tolkien), které znamená v překladu „DOBRÝ DUCH“.
A tak vznikla chovatelská stanice s názvem „ELENYA NARMO“, která byla zapsána do registru FCI dne 23.04.2012 a jejíž název lze přeložit jako „HVĚZDNÝ VLK“.
Mým hlavním přáním jak už jsem se zmínila je, aby i ostatní lidé poznali toto úžasné plemeno, které jsem si zamilovala. Samozřejmě bych ráda udržovala kontakt s novými majiteli štěňátek a byla informována o jejich zdravotním stavu. Také bych se s nimi ráda setkávala, když už ne na výstavách, tak alespoň na neformálních setkáních nadšenců a majitelů tohoto plemene, kterých se během roku účastníme. Budu ráda za fotografie a zprávy se zážitky majitelů s jejich "vlky" a "vlčicemi" a samozřejmě i já ráda přispěji radou či pomocí novým majitelům.